16/09/2018

Müzakere Teknikleri: Batna Analizi

Davranışsal ekonomi, hem iş hem de iş dışı yaşantımızda matematiksel olarak açıklayamadığımız, ama genel toplum davranış eğilimlerine baktığımızda anlamlı bulduğumuz birçok davranışımızı açıklar.
23/04/2017

Satıştaki 8 Psikolojik Konsept

Satış temsilcisi/yöneticisinin birincil iş tanımı, müşteri'den "evet" cevabını duyabilmektir. Ancak bu oldukça yapısal bir süreç gerektirir. Bu yapısal yaklaşımın yanında, bazı basit psikolojik konseptleri bilmek de, prosesi kolaylaştırmak anlamında oldukça faydalıdır.
28/09/2015

Müzakere / Pazarlık / Anlaşma Teknikleri & Çatışma Çözümü

Müzakere tekniklerine dair yazılarımın ilkinde "önceliklendirme" ve "pozisyon/talep & ilgi/ihtiyaç" den bahsetmiştim. Bu yazımda ise "Müzakere Tipi: Çatışma Çözümü ve Anlaşma Yapma" nın farklarını tespit edip, ilerleme tekniklerine değineceğim. Bu iki müzakere tipinin de farkı ilerlenmesi gereken birer yol haritası bulunmaktadır.
20/06/2015

Müzakere Teknikleri: Talep ve İhtiyaç

Müzakere teknikleri ile ilgili gözlem, deneyim ve öğrendiklerimi birkaç modül halinde sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
13/12/2014

Kayıplar da Kazançtır

Satış alanında büyük bir fırsatı kesin olarak kaybettiğimiz anladığımızda ne yapıyoruz? Aylarca takip ettiğimiz, çaba sarf ettiğimiz bir müşteri tercihini bir başka firmadan yana kullanıyor.
18/08/2013

Müşteri Odaklı Satış – Giriş

Satış denildiğinde ürününü/hizmetini iyi anlatan, konusuna hakim olan satışçıların genellikle başarılı oldukları su götürmez bir gerçektir.