Günlük iş temponuzda bazen aklınıza şirketinizde ya da bireysel olarak gerçekleştirebileceğiniz “harika gözüken” bir iş fikri gelir.

İş modeli kanvası, işte bu fikrin harika olup olmadığını fark etmede yardımcı olabilecek bir fizibilite analiz metodudur. İş modeli kanvası oluşturan temel 9 adet blok bulunur. İş fikrinizi gerçekleştirirken cevaplamanız gereken soruların cevaplarını bu 9 temel kategoriye bölebilirsiniz. Aşağıda bu 9 temel bloku tanımlarken, iş modelini “ucuz hava yolu” olarak referans alıp, bunun üzerinden örneklendireceğiz.

1-Müşteri Segmenti:

Bu blok, değer ürettiğiniz müşteri ya da iş segmentleridir. Ucuz Havayolu için bu “ekonomik müşteriler”dir.

2-Değer Önerisi:

Her bir müşteri segmenti için ürettiğiniz değerleri içeren ürün, hizmet ve servis paketleridir. Aynı örnek için bu “Ucuz uçuş ve gereksiz ek hizmetlerin olmaması”dır.

3-Kanallar:

Müşteriye dokunduğunuz ve değer hizmet sunduğunuz noktalar, lokasyonlar, arayüzlerdir. Bu örnekte kanallar, “çağrı merkezi ve web sitesi ile mobil uygulamalar” dır.

4-Müşteri İlişkileri:

Müşterilerinizle nasıl ilişki kuracağınız ve kazanma ile elde tutmaya dair nasıl bir ilişki yöneteceğinizi özetler. Ucuz havayolu için “otomatikleştirilmiş ve kişisel olmayacak” şekildedir.

5-Nakit Akışı:

Fiyatlama mekanizmalarınız ve sipariş, fatura, ödeme gibi süreçleri nasıl yapılandırdığını gösterir. Aynı örneğimiz için “bilet ve ek hizmet ücretleri”dir.

Buraya kadar ilk 5 blokta çevreniz tarafından fark edilebilecek konuları netleştirdik. Bundan sonraki 4 blokta ise içsel dinamikleri netleştiriyor olacağız.

İçsel dinamiklere baktığımızda, iş modelimiz için gerekli masraf, iş ortağı, anahtar varlıklar, temel aktivitelere odaklanacağız.

6-Anahtar Varlıklar:

İş modeliniz için olmazsa olmaz varlıklardır, örneğin “ekonomik bir havayolu şirketi için tek tip uçak filosu” ya da “ucuz havalimanı” gibi.

7-Anahtar Aktiviteler:

İşinizi gerçekleştirmeniz için gerekli aktivite, operasyonlardır. Ucuz havayolu örneği için, “çabuk ve hızlı rota dönüşleri” gibi.

8-İş Ortakları:

İşinizin değerini artırmanız ve büyütmeniz için gerekli iş ortaklarıdır. Örneğin ucuz havayolu örneğinde; “araç kiralama, otel ve sigorta firmalarıdır”

9- Masraf Yapısı:

İşinizi gereçekleştirmeniz için gerekli masraf kalemleridir. Örneğin ucuz havayolu örneğinde “bakım, eğitim, havalimanı, çağrı merkezi vb.” dir.

İş Modeli Şablonu / Business Model Canvas
Örnek: Netflix İş Modeli Şablonu / Business Model Canvas
Örnek: Twitter İş Modeli Şablonu

Tüm 9 bloğu tamamladıktan sonra;
“1-Market Güçleri, Endüstri Güçleri, Anahtar Trendler ve Makro Ekonomik Güçler”i analiz ederek, iş modelini geliştirmeye devam etmeliyiz
.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *